17.12.2014, autor: Robert Krejčí, kategorie: Aktuality

Farnost.cz v roce 2014

Vážení správci farních stránek, milí přátelé,

letošní rok byl pro webhostingový projekt Farnost.cz plný velkých změn. Po více než deseti letech ho jeho zakladatel Jan Šedo předal novému provozovateli (nám) a proběhlo velké stěhování na nový server. Děkujeme vám všem, kteří jste s námi spolupracovali na přesunu vašich farních stránek a zvláště děkujeme za trpělivost při vylaďování konfigurace a výkonu vašich webů.

Útoky na některé weby

Brzy po přesunu jsme u některých webů zaznamenali výpadky s hláškou 503 - Service temporarily unavailable, a to i u takových, kde není obvyklá vysoká návštěvnost. Jednalo se především o redakční systémy Wordpress. Zjistili jsme, že téměř ve všech případech se jednalo o útok hackerů na skript xmlrpc.php, který je součástí standardní instalace Wordpressu a podle našich zjištění slouží ke vzdálené správě systému, což však správci webů běžně nevyužívají. Opakovaným voláním tohoto skriptu (hackerem) s určitými parametry docházelo k vyčerpání přiděleného výkonu serveru a web byl dočasně automaticky odstaven.

Doporučujeme tedy těm z vás, kteří tento skript máte v kořenovém adresáři vašeho webu, abyste ho přesunuli jinam, resp. přejmenovali.

Chybová hláška 503 - Service temporarily unavailable

V této souvislosti se pokusíme blíže vysvětlit podrobnosti o chybové hlášce 503. Náš server funguje tak, že každý web má přidělený poměrně velký, ale přece jen omezený, výpočetní výkon serveru. Pokud by tomu tak nebylo, pak by útok na jeden web mohl odstavit celý server. V případě, že je určitý web přetížen a dojde k vyčerpání přiděleného výkonu serveru, dojde k automatickému dočasnému odstavení webu a v prohlížeči se zobrazí chybová hláška s kódem 503 - Service temporarily unavailable.

Pokud jste takovouto situaci někdy zaznamenali, neváhejte se na nás ihned obrátit. Situaci prověříme a rádi každému webu přidělíme takový výkon, který potřebuje pro bezproblémový provoz, ale zároveň takový, aby znemožnil útočníkům trvalé zneužívání webu.

V případě napadení vašeho webu by se totiž mohlo také stát, že váš web bude prostřednictvím našeho serveru rozesílat spamy (nevyžádanou poštu) nebo útočit na jiné weby. To samozřejmě není žádoucí, proto nás neváhejte kontaktovat, pokud máte jakékoliv nejasnosti o správném fungování vašeho webu.

Dobrovolné platby

Webhostingový projekt Farnost.cz je nekomerční a funguje díky dobrovolným platbám účastníků. Bylo tomu tak od začátku a dobrovolné platby jsou podstatou tohoto projektu, proto se nemusíte obávat, že by se něco v budoucnosti změnilo, přestože provozovatelem už nyní není nezisková organizace, ale podnikající subjekt.

Dobrovolné platby znamenají, že kdo má, může přispět libovolnou částkou, a kdo nemá, nemusí přispívat nic a zároveň se nemusí obávat, že bude "vyhozen". A kdo má více, může přispět větší částkou i za ty, kdo přispět nemohou.

Moc děkujeme všem, kteří již uhradili příspěvek na letošní rok provozu. A těm, kterým se to zatím nepodařilo, doporučujeme zvážit zaslání případného finančního příspěvku. Podrobné informace o čísle účtu a doporučených částkách najdete na stránce Ceny.

Pokud nevíte, jaké služby u nás vlastně využíváte, neváhejte se na nás obrátit s dotazem.

Řekněte to dál

Přestože projekt Farnost.cz je poměrně známý, stále zjišťujeme, že někteří webmasteři farních stránek tápají v komerčních nabídkách a nás nacházejí pouze "náhodou". Pokud znáte někoho, kdo by se do našeho projektu mohl zapojit, prosíme, předejte mu informaci o možnosti provozu křesťanských stránek za dobrovolný příspěvek.

Pokud využíváte sociální sítě Facebook, můžete se také přidat do naší skupiny, která se zobrazuje na titulní stránce Farnost.cz.

I těmito drobnými kroky přispějete k rozvoji našeho projektu.

 

Aktualizace kontaktů

Pokud můžete, dejte nám prosím vědět, že Vám tento e-mail byl doručen, abychom měli informaci, že na vás máme správný kontakt.

Pokud jste své farní stránky předali někomu jinému a tento e-mail přišel Vám, prosíme, přepošlete ho novému webmasterovi a nám dejte vědět, abychom si aktualizovali adresu v databázi.

A pokud myslíte, že se vás tento e-mail už netýká, můžete se jednoduše odhlásit pomocí odkazu níže a případně nám prosíme také dejte vědět, abychom prověřili, zda webhosting pro vás neprovozujeme zbytečně.

 

Děkujeme

Děkujeme za čas, který jste věnovali k přečtení tohoto článku. Přejeme vám požehnané Vánoce a ať se daří i v příším roce!

 

Ing. Robert Krejčí, správce Farnost.cz
www.webdesignum.cz